Main menu

Towns and villages on the track

The cycleway Jihlava – Třebíč – Raabs

The cycleway Jihlava – Třebíč – Raabs crosses the picturesque landscape of the Vysočina (Highlands) region down to the Austrian town of Raabs. The whole route is led as much as possible away from the main traffic roads predominantly on field and forest paths or quiet roads. Therefore, the cycleway is very safe and convenient for families with children.

At present, approx. a third of the cycle route is constructed as a special cycle track, most of which can also be used by inline skaters. The ride on the cycleway can be combined with a railway trip. The stretch of the route from Jihlava to Třebíč leads mainly alongside the Jihlava River. In some places, the track had to be adapted to the terrain, but the sporadic ascents will offer the cyclist an appropriate reward in the form of beautiful views of the surrounding landscape.

The cycleway leads through the following towns and villages: Jihlava, Malý Beranov, Velký Beranov, Bítovčice, Kamenice, Brtnice, Luka nad Jihlavou, Chlum, Bransouze, Červená Lhota, Číhalín, Přibyslavice, Petrovice, Třebíč, Mastník, Kojetice na Moravě, Horní Újezd, Šebkovice, Lesůňky, Jaroměřice nad Rokytnou, Blatnice, Moravské Budějovice, Lomy, Jemnice a Dešná.

Aktuality

28.8.2018 | Milí cyklisté, koloběžkáři, běžci a chodci,
Milí cyklisté, koloběžkáři, běžci a chodci,

od 16. do 22. září 2018 se po celé Evropě uskuteční Evropský týden mobility. Kampaň se snaží podpořit udržitelnou dopravu a také zlepšit zdraví a kvalitu života občanů. My se k projektu připojíme 2. ročníkem Zářijové výzvy - týdenní verzí Do práce na kole.

Šlápněte na týden do pedálů nebo nazujte běžecké či jiné pohodlné boty! Tentokrát nemusíte tvořit týmy, přihlaste se sami a zdarma.

Pokud už jste Do práce na kole jezdili, použijte stejné registrační údaje.

Máte kolegy, kteří se bojí, že to měsíc na vlastní pohon nevydrží? Pozvěte je, ať si to vyzkouší na týden. Třeba se z nich nakonec stanou vaši parťáci i do květnové výzvy.

Kdo bude nejpilnější, může vyhrát startovné pro sebe a celý svůj tým do Do práce na kole 2019.

ROP JihovýchodEvropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj, Investice do vaší budoucnosti