Main menude

Städte und Gemeinden auf der Strecke

Der Radweg Jihlava – Třebíč – Raabs

Der Radweg Jihlava – Třebíč – Raabs durchquert die malerische Landschaft des Vysočina (Hochland) bis zu dem österreichischen Städtchen Raabs. Die ganze Strecke ist möglichst außerhalb der Hauptverkehrsstraßen geführt, überwiegend auf den Feld- und Waldwegen oder ruhigen Verkehrsstraßen. Die Radwege sind dementsprechend sicher und auch für Familien mit Kindern geeignet.

Gegenwärtig verläuft etwa ein Drittel der ganzen Strecke auf speziell für Radfahrer errichteten Wegen. Die meisten solcher Abschnitte können auch die Inlineskater benutzen. Die Fahrradtouren können mit Eisenbahnfahrten kombiniert werden. In dem Abschnitt von Jihlava bis Třebíč führt der Radweg überwiegend entlang des Flusses Jihlava. An einigen Stellen musste die Trasse dem Terrain angepasst werden, aber auch die vereinzelten Steigungen werden dem Radfahrer eine gebührliche Belohnung in Form von herrlichen Aussichten in die Umgebung bieten.

Der Radweg führt durch die folgenden Städte, Märkte und Gemeinden: Jihlava, Malý Beranov, Velký Beranov, Bítovčice, Kamenice, Brtnice, Luka nad Jihlavou, Chlum, Bransouze, Červená Lhota, Číhalín, Přibyslavice, Petrovice, Třebíč, Mastník, Kojetice na Moravě, Horní Újezd, Šebkovice, Lesůňky, Jaroměřice nad Rokytnou, Blatnice, Moravské Budějovice, Lomy, Jemnice und Dešná.

Aktuality

2.7.2018 | Cyklistický peloton Křížem krážem Vysočinou na kole vyjede v pátek 6.7. z Jihlavy
Cyklistický peloton Křížem krážem Vysočinou na kole vyjede v pátek 6.7. z Jihlavy
První skupina cyklistů vyjede z Masarykova náměstí v 9.00

V pátek 6. července odstartují cyklističtí nadšenci osmidenní putování s názvem Křížem krážem Vysočinou na kole 2018, které letos po jedenácté organizuje krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism. Na ty nejlepší čeká cyklistický dres s motivem Vysočiny.

„První skupina cyklistů vyjede z Masarykova náměstí v Jihlavě v 9.00, aby během dne projela Rantířovem, Novým Rychnovem, Horní Cerekví i Častrovem, a ujela 57 kilometrů až do Kamenice nad Lipou," připomíná ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák s tím, že za osm dnů je možné zdolat celou až 460 kilometrovou trasu, projet celou Vysočinu a skončit v Dalešickém pivovaru.

Jedenáctý ročník cyklistického putování Vysočinou podpoří také náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. „Velmi ráda se připojím k této jedinečné akci, která v kraji cyklistů sportovce podporuje, a navíc za pomoci naplánovaných tras představuje krásná místa Vysočiny, která stojí za to vidět, třeba i ze sedla kola," uvedla Jana Fischerová.

Cyklistický peloton se druhý den vydá z Kamenice nad Lipou do Humpolce a následující dny dále do Ledče nad Sázavou, Chotěboře a Nového Města na Moravě. Pokračovat bude do Velké Bíteše i Třebíče a poslední den si cyklisti užijí cestu kolem vodní elektrárny Dalešice, která letos slaví 40 let od uvedení do provozu. Celé putování cyklisté zakončí tradičně v Dalešicích, kde na ně bude v místním pivovaru, který je jedním ze sponzorů putování, čekat odměna v podobě piva a guláše.

Na každém nadšenci je, zda se vydá pouze na některé úseky nebo se pokusí zdolat celou trasu. „Zajištěno máme doprovodné vozidlo, které cyklistům poskytne zázemí během cesty, bude je zásobovat vodou a poveze i jejich věci," prozradila Klára Čechová z Vysočina Tourism, která akci připravuje. Doprovodné vozidlo bude také pro omezený počet účastníků zajišťovat dopravu ráno z Jihlavy do místa startu etapy a odpoledne z cíle zpět do Jihlavy. Tato možnost je pro účastníky omezena a je nutná rezervace na emailu klara.cechova@vysocinatourism.cz.

Každý z nových účastníků Křížem krážem Vysočinou na kole 2018 má šanci získat cyklistický dres s motivem Vysočiny, stačí, když se cyklistického putování zúčastní letos poprvé a ujede alespoň tři etapy. Cyklistický dres nebo cyklistické kalhoty získá za odměnu také každý, kdo absolvuje všechny etapy z naplánované trasy. „Už teď vybíráme příjemné restaurace i turistické cíle, které cestou navštívíme a kde se občerstvíme a odpočineme si," doplnila Klára Čechová.
Akce se koná za finanční podpory Skupiny ČEZ. Podrobný rozpis etap a další informace najdete na www.vysocinounakole.cz.

ROP JihovýchodEvropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj, Investice do vaší budoucnosti