Hlavní menu

Města a obce na trase

Velký Beranov

 
 

Obec Velký Beranov se nachází asi 6 kilometrů východně od krajského města Jihlavy na rozcestí silnic vedoucích na Brno a Žďár nad Sázavou. Je tvořena vlastním Velkým Beranovem, dále místními částmi Nové Domky a Loudilka, a osadami Jeclov a Bradlo. Patří k ní i dálniční cestmistrovství.

Prostorný kulturní dům s restaurací, tanečním sálem a zázemím poskytuje dostatek příležitostí ke kulturnímu vyžití obyvatel.
Obec se původně jmenovala Beranov. Rok založení je před rokem 1221, protože podle záznamu v r. 1221 již drželi páni z Hradce osadu Beranov, Bradlo a Jeclov. Beranov vlastnilo mnoho pánů a biskupství církve římskokatolické. V první polovině 13. století patřila obec k hornímu obvodu jihlavských havířů. V roce 1618 koupil Beranov Kryštof Říčanský z Říčan, který byl hlavním činitelem při vzpouře proti císaři. Za to byl vězněn na Špilberku a Beranov mu byl zkonfiskován a připadl císařské koruně.

V obci byl dvůr, dále zde byla samostatná tvrz. Dále zde byl pivovar. Při panském mlýně s olejnou byla v roce 1830 vystavěna přádelna vlny a v roce 1855 rozšířena o soukenickou továrnu. Panská papírna v Bradle byla v provozu v roce 1570, ale za třicetileté války zanikla.

Kapli dal postavit v roce 1630 majitel statku Beranov Eustach Karsten z Herku. Tato byla zasvěcena svaté Anně.

Pamětihodnosti

  • Kaple svaté Anny na návsi
  • Památník obětem 2. světové války
  • Pamětní deska vzpomínající na první základní školu v obci

http://www.velkyberanov.cz/