Hlavní menu

Města a obce na trase

Raabs

Město Raabs leží na soutoku Německé a Moravské Dyje v severní části Dolního Rakouska, zvané Waldviertel, přímo na hranici s českou republikou v politickém okrese Waidhofen an der Thaya. Ve středověku bylo hrabství Raabs v češtině označováno jako Rakousko a dnes je takto nazýváno území celého Rakouska (země za Raabsem).

Městská obec se skládá z 33 katastrálních obcí, s centrálním sídlem ve městě Raabs a zabírá celkově plochu 134,66 km². Město leží v nadmořské výšce 415 m. V městské obci Raabs je 5 far, 3 mateřské školky, 2 základní školy (první stupen), 1 základní škola (druhý stupen), 1 hudební škola a 2 muzea. Obec Raabs s katastrálními obcemi čítala ke dni 15. května 2001 celkově 4.249 obyvatel.

Z pamětihodností je třeba zmínit zachovalý středověký výšinný hrad Rakous (Raabs an der Thaya) ležící na skále vysoko nad městem, zřícenina hradu Eibenstein, zřícenina hradu Kollmitz a vlastivědné muzeum.

Turistické atrakce v okolí

Obec Raabs nabízí četné pamětihodnosti, které lákají rok od roku stále více návštěvníku.

Hrad Raabs

Poznávacím znamením města Raabs je hrad Raabs s bohatou historickou minulostí. Na místě původního keltského sídliště a pozdější kamenné stavby bylo v 11. století zřízeno nynější obranné zařízení.

Zřícenina hradu Kollmitz

Vedle mocného hradu Raabs patří k obci i zřícenina Kollmitz – rovněž významné obranné zařízení na Dyji. Tato zřícenina patří k největším svého druhu v Rakousku. Její zbytky se vypínají do výše na prudce se svažující skále, obklíčené smyčkou Dyje. V letních měsících je zde denně otevřeno občerstvení – Jausenstation.

Muzea

V obci jsou dvě muzea. Grenzlandmuseum – Muzeum pohraničí se nachází přímo v Raabsu a ukazuje vykopávky z prehistorie a rané historie v oblasti obce a z hradu Raabs, taktéž i výsledky vykopávek z naleziště "Sand" z 9./10. století. Muzeum je od 1. ledna do 31. srpna 2006 kvůli přestavbě v budově Raiky dočasně uzavřeno. Místní muzeum Weikertschlag je umístěno v budově bývalé radnice ve Weikertschlagu a existuje od roku 1994. Výstavy byly zahájeny sbírkou „Od kolébky k márám“ – předměty z denního života našich předku.

Kultura

V rámci Raabského Kulturního programu jsou nabízena mimo jiné divadelní představení, koncerty klasické hudby, džezové a letní koncerty, jakožto i každoročně se konající Svátek poetu a „Sun und fun“ se závody „dračích“ lodí a každé dva roky i Rapsblütenfest – svátek květu řepky.

Sport a volný čas

V Raabsu se nabízí mnoho možností k příjemnému využití volného času. Těžištěm je u Dyje zřízené středisko volného času s velkoryse založeným krytým bazénem a říčním koupalištěm.

Dalšími možnostmi, které toto středisko nabízí, jsou louka s lehátky, dětské hřiště, minigolf, obří šach, tenisové kurty, sauna, infrakabina , parní lázeň, solárium, půjčovna loděk, hřiště na Beach-volejbal a Streetball. Novým magnetem je široká klouzačka a potok na hraní.

Překrásná atmosféra údolí Dyje nabízí ideální podmínky k rybaření a ježdění na koni.
Při příznivém stavu vody je Dyje vhodná k projížďce na kanoi. Na kánoi pádlujete zasněným údolím Dyje a prožijete přírodu z její nejhezčí strany. Několikery peřeje a hráze, které je nutno překonat, učiní tuto vyjížďku nezapomenutelným zážitkem.

Od května do září jsou nabízeny procházky s průvodcem – prohlídka města, Nordic-Walking, botanické a lesní procházky.

http://www.raabs-thaya.gv.at/