Hlavní menu

Města a obce na trase

Třebíč

Památky v Třebíči

V Třebíči se kromě významných památek UNESCO nachází celá řada dalších pamětihodností, které byste si při návštěvě města neměli nechat ujít. K výhledu na město vybízí 75 m vysoká městská věž, která bývala součástí městského opevňovacího systému a dnes je výraznou dominantou města. V těsné blízkosti věže se rozprostírá Karlovo náměstí, které se svojí rozlohou 22 000 m2 řadí k největším v České republice. Můžete zde obdivovat renesanční domy se sgrafitovou výzdobou i díla meziválečné architektury. Třebíčský zámek, který vznikl z původního benediktinského kláštera, se rozkládá nad řekou Jihlavou v těsné blízkosti baziliky sv. Prokopa a je sídlem Muzea Vysočiny. Při prohlídce města narazíte také na celou řadu sakrálních staveb, soch a sousoší, které stojí za povšimnutí.

Třebíčské památky UNESCO

Bazilika sv. Prokopa

Bazilika  sv. Prokopa zapsaná v r. 2003 na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO se nachází v těsné blízkosti židovské čtvrti. Je postavena v románsko-gotickém slohu a patří ke skvostům středověkého stavitelství evropského významu. Stavba z první poloviny 13. století byla součástí benediktinského kláštera založeného roku 1101 - nejstarší doložené stavby na území dnešní Třebíče. Klášter byl v roce 1468 dobyt vojsky uherského krále Matyáše Korvína. V 16. století byl přestavěn na zámek, kde se dnes nachází Muzeum Vysočiny s unikátními sbírkami betlémů, minerálů, dýmek a regionální lidové kultury. Samotná bazilika je nejen architektonickým skvostem, ale její zápis na seznam UNESCO spolu s židovskou čtvrtí připomíná mnoho staletí trvající relativně pokojné soužití židů a křesťanů.

 

Židovská čtvrť

V omezeném prostoru, sevřeném mezi skalami, řekou Jihlavou a ostatní křesťanskou zástavbou po staletí vyrůstalo židovské město. Dochovaná čtvrť se 123 domy patří mezi evropské unikáty. Úzké uličky, veřejné průchody, prampouchy, verandy a balkony dokreslují originální kolorit. Množství stavebních stylů a neuvěřitelná vynalézavost ve využití prostoru okouzlí každého návštěvníka. Za zhlédnutí stojí kromě dvou synagog, hřbitova a řady obytných domů i bývalá škola, rabinát, špitál a chudobinec. Židovská čtvrť je volně přístupná. Pro nejširší veřejnost je ve čtvrti instalována naučná stezka v českém, anglickém a německém jazyce s informacemi o židovském městě a životě v něm.

 

Židovský hřbitov

Založen na počátku 17. století, písemně je poprvé hřbitov doložen k roku 1636 ve vrchnostenském urbáři. V roce 1888 byl rozšířen na dnešní výměru 11 772 m2. Z téměř tří tisíc náhrobků, pochází nejstarší dochovaný z r. 1625. Na hřbitově se nachází cenné náhrobky barokního a klasicistního typu. Jsou zde pohřbeny významné osobnosti, např. rabíni J. J. Pollak (zemřel 1879) a S. Pollak (zemřel 1906). Areál doplňují památníky obětí 1. a 2. světové války. Při vstupu je dobře zachovaná obřadní síň z r. 1903. Jeden z nejcennějších a nejlépe udržovaných židovských hřbitovů na Moravě.

 

Aktivní dovolená v Třebíči

Sportovní vyžití v Třebíči zahrnuje vedle aktivní pěší a cyklistické turistiky v přírodě i řadu dalších možností. Třebíč je již dlouhá léta městem s bohatou sportovní tradicí, což dokazuje široká nabídka možností k provozování nejrůznějších sportovních aktivit.

Děti, mládež i dospělí mají k dispozici různá sportovní zařízení, hřiště a tělocvičny. Občany města i turisty je vyhledáván plavecký areál Na Polance, který se nachází v krásném přírodním prostředí v údolí řeky Jihlavy. Po celý rok je možné též navštěvovat krytý plavecký areál Laguna ve čtvrti Hájek, kde je k dispozici řada doprovodných služeb včetně masáží, sauny či parní kabiny. Dále je ve městě k využití několik tenisových kurtů, bowlingových drah, fitness center, squash, kuželky či hřiště na pétanque. Pokud si chcete zvýšit hladinu adrenalinu, můžete vyrazit do lanového centra, na lezeckou stěnu, vyzkoušet střelbu na jedné ze střelnic či projížďku na koni.

 

Příroda Třebíčska

Třebíčsko se nachází v malebné krajině Českomoravské vrchoviny a řadí se k ekologicky nejčistším oblastem v České republice. Příroda je zde zachovalá, místy téměř nedotčená lidskou činností. Mírně zvlněná krajina porostlá smíšenými lesy, četné rybníky, romantická údolí řek a množství dobře značených turistických tras, vytvářejí ideální podmínky pro odpočinek v přírodě.

Ať už pěšky nebo na kole, vydejte se poznat přírodní krásy Třebíčska a vychutnejte si tento malebný kout Vysočiny!

Můžete navštívit některé z četných chráněných území, kterými vás provedou jak turistické trasy, tak i tematické naučné stezky. Mezi nejatraktivnější přírodní zajímavosti na Třebíčsku patří Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step – evropský unikát s jedinečnou faunou a florou či hluboká kaňonovitá údolí řek Oslavy a Chvojnice s mnoha romantickými zákoutími. Severně od Třebíče se rozprostírá Přírodní park Třebíčsko, jehož krajinný ráz tvoří balvanité ostrůvky s lesíky a křovinami, rybníky, remízky i jednotlivé stromy v mírně zvlněné pahorkatině. PP Třebíčsko zahrnuje také část třebíčského žulosyenitového masivu s typickými balvany. Část přírodního parku Třebíčsko se překrývá s ekologickým mikroregionem Horácko, který je považován za jeden z ekologicky nejčistších v republice. Jižně od Třebíče se pak rozkládá Přírodní park Rokytná, který zahrnuje údolí kolem stejnojmenné řeky. Za přírodou se ale nemusíte vydávat daleko, můžete si ji vychutnat také přímo ve městě Třebíč a to díky početným a udržovaným městským parkům. Zde si mohou návštěvníci města i místní obyvatelé odpočinout ve stínu zeleně od ruchu a shonu. Pohled na krásy Třebíčska si můžete vychutnat z několika rozhleden a vyhlídkových míst, které nabízejí neopakovatelný výhled na přírodní i historické zajímavosti.